Test, praca domowa

Przypomnienie na najbliższą sobotę:

 

 1. Jacek Soplica- szlachcic- lotr- czy bohater?(okolo 1 strony w zeszycie). / ŁOTR to  łobuz, nikczemnik, chuligan, niegodziwiec, drań
 2. Przygotować się do testu z Romantyzmu:

ROMANTYZM / na 4 maja

 1. Powstanie listopadowe i jego skutki./ II str.5-7
 2. Czym byla”wielka emigracja” ? II str. 6
 3. Kto to jest wieszcz? Wymień 3 wieszczów polskiego Romantyzmu.
 4. Co to jest ballada? Przedstaw treść jednej z ballad Adama Mickiewicza („ Romantyczność”, „ Świtezianka” .). Jak morał płynie z tych ballad?/ ROMANTYZM II-30, 40 plus zeszyt;Ballada-Utwór wierszowany, nawiązujący do opowieści ludowych. Łączy elementy 3 rodzajów literackich- epiki, liryki i dramatu.“ Ballady i romanse”- zbiór utworow Mickiewicza, których wydanie (1822) wiąże sie z pocątkiem Romantyzmu w Polsce. Jest to manifest “młodych’, zawiera się w nich cały światopogląd romantykow (sposob na postrzeganie świata).

  “ROMANTYCZNOSC”-manifest polskiego Romantyzmu

  “ Miej serce i patrzaj w serce”, Swiat materialny ( zdaniem poety)mozna poznac rozumem, a swiat duchowy- czuciem i wiarą

  • Mieszkancy miasteczka obserwują zachowanie młodej dziewczyny Są wsród nich narrator i Starzec. Dziewczyna zachowuje się jak oblakana. Jej ukachany zmarł dwa lata wczesniej i wydaję się jej, że przychodzi do niej z zaswiatów. Karusia mówi do niego i prosi by ją zabrał ze sobą. Dla niej i dla obserwujacych ją prostych ludzi jest jasne, że życie pozagrobowe istnieje a miłość jest ta wartoscią, która otwiera drzwi miedzy naszym światem i światem zmarlych. Jeśli Karusia i Jas naprawde się kochali, nic dziwnego, że chłopiec odwiedza ukochaną.
  • Innego zdania jest Starzec, który uparcie twierdzi, że dziewczyna jest obłąkana a ludzie poddaja się jej słowom i wierzą w to co ona mówi wbrew rozumowi.
  • Wedlug ludowych wierzeń, miłość jest uczuciem ponadczasowym, nie może jej więc przerwać nic, nawet smierć, dlatego Karusia oczami duszy widzi swego ukochanego, rozmawia z nim i jest nieszczęśliwa, gdy ranne pianie koguta wzywa ducha Jaśka z powrotem w zaświaty. Ludzie patrzą na zrozpaczoną dziewczynę, ale nie probują interweniować, ze zrozumieniem współczują Karusi respektuja( zgadzaja sie z…) prawa rządzące fantastycznym światem zjaw i duchów.
  • Do dyskusji włącza się sam narrator- romantyk, który przyznaje rację ludowi, akceptuje jego uczucia i wiarę –  narzędzie poznania świata i człowieka, sprzeciwia się tym samym i neguje rozumowe metody poznania Starca, który zna jedynie “martwe prawdy”. Narratora martwi, skostniały racjonalizm(poznanie rozumowe) nie pozwoli mu nigdy poznać swiata. Poeta wspolczuje mu i daje rade; “ Miej serce i patrzaj w serce”.

  “SWITEZIANKA”- kara za wiarolomstwo(zlamanie danego slowa)

  Wszak, kto przysiege naruszy, /Ach biada jemu za zycia, biada / I bada jego zlej duszy”

  • Nad brzegami jeziora Switez, w swietle ksiezyca spaceruje chlopiec z dziewczyna, zdaja sie byc w sobie zakochani- na karmi go malinami, on zbiera kwiaty do jej wianka. Chlopiec jest strzelcem , dziewczyny nikt nie zna..
  • Mlodzieniec prosi dziewczyne, by zdradzila mugdzie mieszka, chce sie z nia ozenic , aby razem zamieszkali. Dziewczyna zada przysiegi milosci, jest podejrzliwa nie do konca wierzy chlopcu. Ten sklada jej przysiege. Dziewczyna grozi mu, ze jesli za jej zlamanie grozi mu kara.
  • Rozstaja sie. Dziewczyna znika , a chlopak biegnie do domu. Nagle zaczyna obserwowac niezwykle zjawiska. Wody jeziora rozsteouja sie, a na falach pojawia sie piekna kobieta, ktora wabi ( zaprasza) go do siebie. Strzelec poddaje sie jej czarodziejskiej mocy I ulega pokusie. Gdy jest juz blisko kobiety (rusalki), nagle rozpoznaje w niej swoja ukochana spod lasku. Ta , wzburzona przypomina mu oprzysiedze I zapowiada jego zgube. O chwili jezioro pochlania chlopca i nieznajoma kochanke. Od tego czasu mozna zobaczyc” pare znikomych cieni”- dziewczyna , ktorz plasa po jeziorze I strzelca jeczacego pod drzewem.

   

 5. Okolicznośc i powstania( geneza) “Pana Tadeusza”. Czas i miejsce akcji, glówni bohaterowie , 3 glówne wątki(plots). Co to jest epopeja?“Pan Tadeusz”–powstal w latach 1832-34, pełen tytułGeneza– doświadczenia i obserwacje Mickiewicza podaczas jego zycia w Paryzu( Wielka Emigracja), był rozczarowamu kłótniami i zachowaniem polskiej emigracji, chciał uleczyć Polakow. Tesknota wygnanca za ojczyzna wywolala w nim teskanate i wspoamnienia kraju lat dziecinnych, Polski szlacheckiej odchodzącej w przeszlosc.

  TLO HISTORYCZNE-/ kampania Napoleona i wkroczenie wojsk na Litwe/ związane było z nadziejami Mickiewicza na uwolnienie Polski od zaborcow i możliwość jego powrotu do ojczyzny.

  MIEJSCE AKCJI- dwor sedziegow Soplicowie, pobliski zrujnowany zamek należący do rodu Horeszków, zaścianek szlachecki w Dobrzynie.

  WĄTKI:

  miłosny Tadusz i Zosia, Telimena

  polityczny:dzialalnosc ksiadza Robaka i przygotowanie powstania narodowego na Litwie

  spor o zameksedzia Soplica kontra hrabia Horeszko

  Bohaterowie– Jacek Soplica( ksiądz Robak), Tadeusz Soplica- syn Jacka, Sedzia Soplica- brat Jacka,Telimena( krewna Soplicow), Zosia Horeszkowna, hrabia( krewny Horeszkow), Wojski( przyjaciel Sedziego), Rejent, Asesor, , Gerwazy(sluga Horeszkow), Protazy( sluga sędziego), Jankiel, zyd patriota, wykonawca słynnego koncertu na cymbałach, BOHATER ZBIOROWY- SZLACHTA polska

 6. Twórcy filmu “Pan Tadeusz”( reżyseria, muzyka, aktorzy).
 7. Losy Jacka Soplicy.
 8. Pełen tytuł „Pana Tadeusza”Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie historia szlachecka z roku 1811-1812 we dwunastu księgach wierszem.
   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.