Praca domowa na 19 pazdziernika

Na ostatniej lekcji:

 • Okolicznosci powtania „Roty” Marii Konopnickiej.
 • Omawienie sylwetki Henryka Sienkiewicza.
 • Jak doszlo do powstania TRYLOGII? ” Ogniem i mieczem”, „Potop” , „Pan Wolodyjowski”- Trylogia napisana” ku pokrzepieniu serc”.
 • Praca domowa
 • Napisz rozprawke na temat: ” Waznym wydarzeniem tysiacleci bylo wynalezienie druku lecz rowniez… „ Uzasadnij swoja opinie podajac minimum 3 przyklady innych wynalazkow. Praca napisana na komputerze, minimum 2 strony, wydrukowana , przyniesiona do klasy (aby glosno przeczytac na lekcji i oddac nauczycielowi).
 • Z poprzedniego tygodnia: I zwrotka „Roty”  Marii Konopnickiej na pamiec.
 • Cwiczenia: 1 str.127, 6 str.128, 6 str.129
 • POWTORKA do matury: Trzy najstarsze zabytki jezyka polskiego- ponizej  (powtorzyc).                                                   POMOC :                                                                                                                                                                                  – –GEOGRAF BAWARSKI– niemieckie dzieło z IX w., zawiera pierwsze polskie wyrazy- nazwy plemion miedzy Wisłą a Odrą (Opolanie, Dziadoszanie)

  KSIEGA HENRYKOWSKA-kronika z XIII w., opisująca po łacinie dzieje zakonu cystersów. Zawiera pierwsze polskie zdanie Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj” ( daj, ja będę rozcierał ziarno w żarnach , a ty odpocznij- mąż Bogwał do zony)

  BOGURODZICA wersja ustna z XIII w., pisemna z XV. PIERWSZY ORYGINALNY( nie tłumaczony z innego języka) pierwszy utwór w języku polskim o CECHACH ARTYSTYCZNYCH

  – śpiewano ją w ważnych dla kraju chwilach (bitwa pod Grunwaldem w 1410  roku), jest to modlitwa skierowana do Syna Bożego ( Chrystusa). Matka Boża i Jan Chrzciciel są pośrednikami miedzy człowiekiem a Jezusem.  Treścią modlitwy są typowe dla Średniowiecza pragnienia: pobożne życie na ziemi, po śmierci pójście do raju.

  Cała pieśń liczy 20 zwrotek. Najstarszy odpis Bogurodzicy, pochodzący z poczatku XVw. , znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

  język utworu jest archaiczny– to znaczy, ze wyrazy i konstrukcje uległy zmianie, lub wyszły z użycia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.