Praca domowa na 18 listopada / plus test

Przypominam, żeby wszyscy na jutro przynieśli nowy podręcznik- do III klasy liceum oraz ten do II liceum .
Kto jeszcze nie zakupił, jutro powinien to zrobić.

Praca domowa na najbliższy tydzień:

  1. Przeczytać informacje odnośnie Władysława Stanisława Reymonta – od str. 201 plus ćwiczenie IV sr. 205 w podręczniku (krzyżówka) oraz ćwiczenie 5 str. 205
  2. Przepisać do zeszytu definicje: ” LIRYKA” str. 2016 oraz ” DRAMAT” str. 215 ” czlowiek renesansowy”/ str. 222
  3. Napisz w kilku zdaniach, dlaczego Stanisława Wyspiańskiego nazywamy renesansowym człowiekiem Młodej Polski?/ na podstawie informacji ze str. 222

PROSZĘ ABY WSZYSCY DO ŚRODY PRZSŁALI MI ZALEGLĄ ROZPRAWKĘ

Test:

  1. Kim byl Alfred Nobel?
Nobel Alfred Bernhard (1833-1896), szwedzki wynalazca i przemysłowiec, autor 355 patentów. Wynalazł m. in. dynamit, balistyt (pierwszy z serii prochów bezdymnych), skonstruował tzw. zapalnik (detonator) Nobla. Za swoje osiągnięcia Nobel został wybrany członkiem Instytutu Królewskiego w Londynie, Towarzystwa Inżynierów Cywilnych w Paryżu i Szwedzkiej Królewskiej AN w Sztokholmie, a także otrzymał doktorat honoris causa uniwersytetu w Uppsali. Zgodnie z testamentem odsetki od pozostawionego przez Nobla majątku (9,2 mln ówczesnych dolarów USA) są corocznie rozdzielane w formie Nagród Nobla.
27 listopada 1895 Nobel sporządził swoją ostatnią wolę i podpisał testament w Klubie Szwedzko-Norweskim w Paryżu. Umarł na atak serca w swoim domu w San Remo we Włoszech w 1896. Kiedy otwarto jego testament, ku zaskoczeniu wielu okazało się, że jego fortuna ma zostać spożytkowana na nagrody w dziedzinie fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury i pokoju.
  1. Polscy laureaci Nagrody Nobla/ kto, kiedy, za co?                                                       Nagrodą Nobla wyróżnionych zostało dotychczas sześciu Polaków:                          Maria Skłodowska-Curie (dwukrotnie w 1903 r. w dziedzinie fizyki i w 1911 r. w dziedzinie chemii)                                                                                                              Henryk Sienkiewicz (w 1905 r. Literacka Nagroda Nobla)                             
Władysław Reymont (w 1924 r. Literacka Nagroda Nobla)
                                                                             Czesław Miłosz (w 1980 r. Literacka Nagroda Nobla)                                                                Lech Wałęsa ( w 1983 r. Pokojowa Nagroda Nobla)                                              Wisława Szymborska (1996 r. Literacka Nagroda Nobla)
  2. Wszystko o noweli Henryka Sienkiewicza Latarnik/ na podstwawie notatek w zeszycie/ kto nie był na lekcji musi uzupelnic notatki i przeczytać nowelę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.