Praca domowa na 13 lutego 2021 r.

Praca domowa:

  1. Ćwiczenie  1/105, 4/106,5/107

      2. Napisać 2 zaproszenia: na wasze urodziny i na przedstawienie ” Opowieść wigilijna” w naszej polskiej szkole.

      3. Na kartce: zdjęcie i notatka o M. Koperniku (do folderu)

    4. Sprawdzian z geografii./przygotować się do sprawdzianu, podręcznik: punkty 1,2,5, strona 4-7

 

Notatka o Mikołaju Koperniku:

-wielki astronom polski, twórca teorii heliocentryzmu. Udowodnił, że Ziemia i planety krążą wokół nieruchomego Słońca. Urodzony w Toruniu 19 lutego 1473 roku .
Był polskim astronomem, matematykiem, prawnikiem, ekonomistą, strategiem, lekarzem, astrologiem, kanonikiem warmińskim i duchownym katolickim- prawdziwym CZŁOWIEKIEM RENESANSU. Jego najważniejszym dziełem jest „O obrotach sfer niebieskich” , w którym opisał heliocentryczną wizję świata w sposób wystarczająco szczegółowy, by mogła stać się naukowo użyteczna. Na podstawie obserwacji nieba stwierdził, że Ziemia krąży wokół Słońca. Było to odkrycie przełomowe dla rozwoju nowoczesnej nauki. Wcześniej sądzono bowiem, że inne planety obiegają nieruchomą ziemię. Mikołaj Kopernik był nowoczesnym uczonym i odważnym człowiekiem szukającym prawdy o Wszechświecie. Ogłoszone drukiem dzieło przyniosło światu nową ideę.

Mikołaj Kopernik zakończył życie 24 maja 1543 roku.

Mikołaj Kopernik został pochowany pod posadzką katedry fromborskiej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.