Lekcja 7 listopada 2020r.

Na lekcji:

1.Powtórka wiadomości z Antyku. 

2.Mit o Syzyfie. „syzyfowa praca” / https://www.youtube.com/watch?v=w0NldYXV-Ro.

3.Cesarstwo rzymskie. Narodziny chrześcijaństwa. Oglądanie fragmentów filmu „Quo vadis”.

Quo vadis” jest jedną z najważniejszych powieści w dorobku Henryka Sienkiewicza. Dzieło to cieszyło się olbrzymim uznaniem zarówno krajowych czytelników, jak i zagranicznych. Umieszczenie akcji w starożytnym Rzymie pod rządami Nerona, w okresie silnych prześladowań chrześcijan nadało mu uniwersalnej wymowy.

Akcja utworu rozgrywa się w ostatnich latach panowania Nerona (63-69), zaś epilog opisuje jego śmierć. W utworze bohaterowie historyczni (np. Petroniusz, Neron, Poppea) współistnieją z postaciami fikcyjnymi (Ligia, Marek Winicjusz, Ursus itd.). W tych ściśle określonych realiach ukazana została historia miłości przedstawiciela rzymskiego patrycjatu oraz wywodzącej się z pogańskiego ludu kobiety, którą wychowano w myśl zasad religii chrześcijańskiej.

Głównym celem Sienkiewicza było ukazanie w „Quo vadis” dwu równolegle istniejących światów, a więc i kultur, i rodzajów wartości – rzymskich pogan oraz wyznawców Chrystusa. W pierwszym z nich zdaje się panować wszechobecne zepsucie i dowolność moralna – gdy jedni ludzie stają się bogami, inni umierają w męczarniach, z biedy lub po prostu przez okrucieństwo swoich panów (niewolnicy). Z pewnością wymowa dzieła Henryka Sienkiewicza jest ponadczasowa, a jej szczególną zaletę stanowi podkreślenie ogromnego, fundamentalnego znaczenia wartości w ludzkim życiu

4.Związki frazeologiczne pochodzące z Antyku / str. 22

5.BIBLIA prezentacja Oliwki

Polska droga do niepodległości- 11 listopada- NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. 

 

GEOGRAFIA:

1.Polska- podział administracyjny.

2.Sąsiedzi Polski.

Sąsiadujemy z siedmioma państwami: od zachodu z Niemcami, od południa z Czechami i Słowacją, od wschodu z Ukrainą, Białorusią i Litwą, a w lądowej części północnej granicy z obwodem kaliningradzkim, który jest częścią Rosji.

  • Polska jest krajem położonym w środku Europy, co ma swoje dobre i złe strony.
  • Symbolami państwowymi Polski są: biało‑czerwona flaga, herb przedstawiający Orła Białego na czerwonym tle oraz hymn.
  • Terytorium Polski dzieli się na 16 województw. Te zaś dzielą się na powiaty, a te z kolei na gminy.

PRACA DOMOWA

  1. Geografia: przeczytać w podręczniku str. 4 i 5, wydrukować odpowiednio dużą mapkę pokazującą Polskę i jej sąsiadów ( wkleić do zeszytu)
  2. Język polski.*Napisz (około 10 zdań) jak rozumiesz pojęcie „patriotyzm”, kogo nazywamy patriotą. W jaki sposób ty okazujesz swój patriotyzm? *Ćwiczenie G-1/24, G-3/25, G-4/25( na podstawie tabelki ze stron 23-24).* Powtórzyć wiadomości o Mitologii i mitach.
  3. Historia – Polskie symbole narodowe- prezentacja Damian

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.