Lekcja 24 października 2020r.

Na lekcji:

Uczniowie przedstawili swoje prezentacje:

Osiągnięcia starożytnych Greków i Rzymian.

Architektura Starożytności. Prządki kolumn i ich przykłady,

Co to jest mit? Czym jest mitologia”, greccy i rzymscy bogowie.   / https://www.youtube.com/watch?v=HnwsUyJUwUc

Omawialiśmy mit o Prometeuszu –  https://www.youtube.com/watch?v=KhdJ8OLeLnQ

Związki frazeologiczne:„prometeizm”, „prometejski czyn”, „puszka Pandory”

Poznawaliśmy cyfry rzymskie.

PRACA DOMOWA

1. Uzupełnij poniższy tekst i przepisz do zeszytu:

Prometeusz jest jednym z greckich  ……………. .

To on stworzył ludzi, lepiąc ich z …………………

Sprawił też, że powstała cywilizacja – dał ludziom

……………………. . Bogowie, nie chcąc dopuścić do potęgi

ludzkości, użyli podstępu, tworząc piękną kobietę o imieniu  ……….. . 

Ożenił się z nią ……………., brat Prometeusza.

To właśnie jego żona spowodowała nieszczęścia na ziemi, otworzyła bowiem beczkę (puszkę). Prometeusz odpłacił się bogom sprawiając, że bóg …………..  nietrafnie wybrał części zwierzęcia przeznaczą na ofiary.

Prometeusz został za to ukarany: przykuto go do skały …………….i drapieżny ptak wyjada mu………….., która potem odrasta. 

2. Z jakiego mitu pochodzi powiedzenie (związek frazeologiczny)- „puszka Pandory”Wyjaśnij znaczenie tego związku i ułóż z nim zdanie. /w zeszycie   

3.Wejdź na poniższy link, przeczytaj tekst Jana Parandowskiego i wykonaj ćwiczenia 1  i 2.1/ prawdziwe zdania wpisać do zeszytu

     https://epodreczniki.pl/a/prometeusz—ludzki-bog/D9q1vPnPN

GRACJAN i NICOLE- prezentacje

Tekst mitu o Prometeuszu ( z naszej ostatniej lekcji):

MIT O PROMETEUSZU Prometeusz należał do tytanów. To on ulepił z gliny człowieka. Dał mu życie, a tym samym i duszę. Ludzie jednak byli dość nieporadnymi istotami. Nie potrafili okiełznać przyrody, nie radzili sobie z otaczającym ich światem. Prometeusz widząc to, niczym dobry i mądry ojciec, zaczął szkolić ludzi w łowach, pokazywał proste rzemieślnicze prace. Chciał także, aby ludzie posiadali ogień. Zeus jednak nie zgodził się na to z obawy przed niezależnością ludzi. Ale Prometeusz traktował ludzi jak swoje własne dzieci. Patrzył na ich ciężki żywot i serce mu się kroiło. Wiedział, ze poniesie za to karę, ale mimo wszystko odważył się wykraść bogom ogień i podarować go ludziom. Ta niesubordynacja bardzo rozgniewała zarówno Zeusa, jak i innych bogów. Bogowie więc postanowili stworzyć cudnej piękności kobietę, nadać jej imię Pandora, co dosłownie oznaczało dar bogów. Miał to być dar dla Prometeusza. W ręku Pandora trzymała tajemniczą puszkę. Tak wyposażoną kobietę Hermes zniósł na ziemię i postawił przed drzwiami tytana. Sprytny Prometeusz jednak wyczuł podstęp i odprawił kobietę. Niestety, Prometeusz posiadał brata, był to głupiutki Epimeteusz. Pandora dotarła i do jego chaty. Ten ujrzawszy taką piękność od razu ją poślubił i ciekawy jej posagu otworzył puszkę(beczkę). I stało się nieszczęście. Z puszki bowiem wydostały się na zewnątrz, do ludzkiego świata wszystkie choroby, nieszczęścia, smutki, łzy. Prometeusz rozgniewał się na bogów i postanowił się na nich zemścić. W tym celu zabił woła i podzielił go na dwie części. Jedną z nich miał wybrać Zeus jako odświętną ofiarę ludzi na cześć bogów. Prometeusz użył fortelu. Mięso woła przykrył suchą skórą, natomiast kości – grubym tłuszczem. Zeus nie spodziewał się tego i wybrał tę część z tłuszczem. Wielkie było jego zdziwienie, gdy okazało się, że pod spodem są same kości. Ale jeszcze większy był jego gniew. Z zemsty rozkazał przykuć Prometeusza do skały Kaukazu. Co dzień przylatywał sęp i wyżerał tytanowi wątrobę, która co dzień odrastała. Z tej męki wybawił tytana dopiero Herkules.