Lekcja 14 listopada 2020 r.

Na lekcji:

Powtórka wiadomości z Antyku.

Związki frazeologiczne pochodzące z Mitologii/str.23,24

Polskie symbole narodowe/prezentacja Damiana

Świętom Niepodległości- część II

 

GEOGRAFIA:
Zarys administracyjny Polski/ ciąg dalszy

Praca domowa:

Zapamietać znaczenie związków frazeologicznych pochodzących z Mitologii/ z podręcznika

Uzupełnić kartkę ze słowem tygodnia:

ALTRUIZM-kierowanie się w swym postępowaniu dobrem innych, gotowość do poświęceń.

Napisz (około 15 zdań) dlaczego twoim zdaniem Ikar nie posłuchał ojca? Sformułuj kilka rad, które można skierować do młodych ludzi, którzy chcą poznawać świat i spełniać marzenia/ napisać to w  zeszycie

Projekt z geografii/ Gracjan i Julia

Notatka o Biblii- przepisać do zeszytu:

Biblia- z greckiego – zwoje papirusu, księgi

I część – Stary Testament (XII – II w.p.n.e.)- ZBIOR KSIAG RELIGIJNYCH JUDAIZMU / po hebrajsku i aramejsku/powstawał ponad 1000 lat /stworzenie świata i dzieje narodu żydowskiego, najpierw przekazywany ustnie, potem na glinianych tabliczkach, pergaminie i papierze. Zawiera Dekalog (Dziesięcioro Przykazań), wykuty na 2 kamiennych tablicach. Zawiera wiele cennych opisów : początek świata, stworzenie pierwszych ludzi, potop

II Nowy Testament ( I w.n.e)- powstawał około 100 lat ZBIOR KSIAG RELIGIJNYCH CHRZEŚCIJAŃSTWA. Po grecku i aramejsku -przybliża naukę Jezusa Chrystusa. Pisali ja uczniowie Jezusa. Zawiera Ewangelie( opis życia i nauk Chrystusa), Listy Apostolskie, Dzieje Apostolskie , Apokalipsę św. Jana.

BIBLIA- jest dzielem literackim, źródło kultury europejskiej ( i polskiej)

  • zawiera podstawowe zasady moralne, uczy nas jak odróżniać dobro od zła
  • wielu pisarzy i poetów czerpało później z motywów biblijnych 
  • jest to zbiór fabuł anegdot i symboli
  • jest SACRUM- świętością

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.